KE: Przegląd tygodnia 10.07.2015

 

Nowe projekty dla Europy, zmiany we wspólnotowym prawie, konkursy, konferencje – zobacz, czym zajmowała się Komisja Europejska w ostatnich dniach!

 

Aktualności

MasterCard z zastrzeżeniami

Komisja Europejska skierowała do MasterCard pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Twierdzi w nim, że zasady stosowane przez firmę uniemożliwiają bankom oferowanie niższych opłat interchange sprzedawcom detalicznym z siedzibą w innym państwie członkowskim należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), gdzie opłaty interchange mogą być wyższe. W tej sytuacji sprzedawcy detaliczni nie mogą korzystać z niższych opłat w innych krajach.

http://ec.europa.eu/polska/news/150709_mastercard_pl.htm

 

Komisja na straży prawa

Środowisko, transport, a także rynek wewnętrzny i usługi to obszary polityki, w których w 2014 r. najczęściej dochodziło do wszczęcia formalnych postępowań w sprawie uchybienia – wynika z przyjętego właśnie sprawozdania rocznego KE z monitorowania stosowania prawa unijnego. Komisja podkreśla, że terminowe i prawidłowe wdrażanie i egzekwowanie przepisów przynosi korzyści wszystkim obywatelom i przedsiębiorcom.

http://ec.europa.eu/polska/news/150709_prawa_pl.htm

 

Szczyt w sprawie Grecji

W niedzielę 12 lipca w Brukseli nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Główny tematem spotkania przywódców państw i rządów UE ma być sytuacja po greckim referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się przeciwko warunkom pomocy finansowej proponowanej przez państwa Eurogrupy. – Ta sprawa dotyczy wszystkich 28 państw członkowski Unii – powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

http://ec.europa.eu/polska/news/150708_summit_sunday_pl.htm

 

Twój głos w UE

Komisja Europejska zaprasza do komentowania i współtworzenia nowych inicjatyw. "Twój głos w Europie" będzie od teraz jeszcze lepiej słyszalny. Realizując program lepszego stanowienia prawa, Komisja Europejska wprowadziła 1 lipca 2015 r. system umożliwiający jeszcze większe zaangażowanie obywateli w proces stanowienia unijnego prawa. Zainteresowane strony będą mogły skorzystać z dwóch nowych narzędzi, za pomocą których będzie możliwe wyrażenie swojej opinii.

http://ec.europa.eu/polska/news/150703_twoj_glos_pl.htm

 

Zaproszenia

"EuroLato 2015" i współpraca rozwojowa (11 lipca,  Grodzisk Mazowiecki i 12 lipca, Ruda Śląska )

Rozpoczyna się kolejna edycja akcji EuroLato – cyklu imprez informacyjno-edukacyjnych, na które zaprasza Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wakacyjna akcja już po raz drugi będzie towarzyszyć trasie koncertowej Polskiego Radia "Lato z Radiem", a dla wszystkich odwiedzających europejskie namioty ponownie przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, konkursów i zabaw z nagrodami.

http://ec.europa.eu/polska/news/150619_eurolato_pl.htm

 

Łatwiej o grant (do 5 sierpnia)

Chcesz, aby Twój wniosek projektowy o dofinansowanie w ramach międzynarodowego programu innowacyjnego był jak najlepiej przygotowany? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zachęca do udziału w Programie „Wsparcie na uzyskanie grantu”. Dofinansowanie może obejmować nawet 100 proc. wydatków poniesionych na przygotowanie wniosku projektowego – maksymalnie 75 tys. złotych.

http://ec.europa.eu/polska/news/150706_parp_pl.htm

 

Morskie konsultacje (do 15 września)

Oceany stanowią kluczowe źródło pełnowartościowego pożywienia, lekarstw, minerałów i energii odnawialnej. Są one miejscem występowania bogatej, delikatnej i mało znanej różnorodności biologicznej, która zapewnia liczne usługi ekosystemowe. Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (MARE) zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących międzynarodowego zarządzania zasobami oceanów.

http://ec.europa.eu/polska/news/150701_mare_pl.htm

 

KE pyta o rynek cyfrowy (do 30 września)

Jak w epoce cyfrowej możemy ulepszyć przepisy UE dotyczące telewizji i audiowizualnych usług medialnych na żądanie? W jaki sposób wspierać europejską twórczość, pobudzać różnorodność kulturową, promować bezpieczny dostęp do informacji i regulować rynek reklamy w internecie? Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących mediów audiowizualnych.

http://ec.europa.eu/polska/news/150707_digital_pl.htm

 

Europejski Tydzień Kodowania (10-18 października)

Już teraz przygotuj się do trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania! Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/150619_code_week_pl.htm

 

Eksperci poszukiwani

Komisja Europejska zaprasza zainteresowane osoby do przedstawiania kandydatur na ekspertów w dziedzinie analizy gospodarczej polityki handlowej. Zgłoszenia przyjmowane są przez okres pięciu lat, począwszy od 1 maja br. Celem oficjalnego zaproszenia Komisji jest utworzenie listy ekspertów ds. analizy gospodarczej polityki handlowej.

http://ec.europa.eu/polska/news/150703_eksperci_pl.htm                          

 

Konkursy

Rozwój ma wiele twarzy

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych? Dlaczego warto się w nią angażować? W związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”. Akcja edukacyjna zaczyna się przed wakacjami, a sam konkurs rozpocznie się 1 września 2015.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150514_rozwoj_pl.htm

 

Europa w moim regionie (do 28 sierpnia)

Uchwyć w kadrze projekt, który otrzymał dofinansowanie z UE i wygraj wycieczkę do Brukseli. Komisja Europejska zaprasza do udziału w konkursie „Europa w moim regionie”, którego celem jest pokazanie jak działają projekty współfinansowane przez fundusze europejskie oraz jakie jest ich znaczenie dla lokalnych społeczności.

http://ec.europa.eu/polska/news/announcements/150623_europa_region_pl.htm

 

Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Wsparcie dla uchodźców

Nawet w obliczu trwającego konfliktu, pomoc rozwojowa prowadzona na terenie Syrii, daje szanse uchodźcom palestyńskim na zdobycie nowych umiejętności i zatrudniania. Krótkoterminowe szkolenia, w ramach projektu prowadzonego przez UNRWA "Aktywizacja młodzieży", pomagają młodym ludziom uzyskać praktyczne umiejętności, a nawet zestawy narzędzi, by móc rozpocząć działalność. Tak też było w przypadku Mohammada, który dzięki wsparciu z UE znów może utrzymać rodzinę i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

http://ec.europa.eu/polska/news/150706_historia_pl.htm

Źródło:  Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Opracowanie: Monika Pawlonka